جهت مشاهده طراحی فضای واحد1 کلیک کنید

طراحی  دکوراسیون داخلی منزل


درطراحی دکوراسیون داخلی منزل نوع وسبک طراحی داخلی که در محیط به کار برده می شود ، تاثیرگذار وتعیین کننده خروجی از یک منزل است که بر چه اساسی پیاده می شود تا کلیه نیاز های  فرد را بر طرف کند .
طراحی داخلی در منزل به سبک های مختلف نیز انجام می شود ، ولی نکته حائز اهمیت این می باشد که این سبک مورد استفاده ، به کدام سمت از طراحی نتیجه بهتری را به ما بدهد .
که زیبا سازی و شادابی فضای خانه با رعایت قوانین مختلف طراحی داخلی از قبیل کاربرد رنگ ها ،المان ها ، نورپردازی ، نوع چیدمان می توان آسایش ورفاه را برای افراد تامین کرد .
گروه معماری الیزه در این مقاله سعی بر این دارد تا با بررسی ابعاد ، فرایند ، نکات اصلی باید ها و نباید ها در طراحی داخلی منازل کمک شایانی در پیشبرد اهداف ،نظرات و ذوق وسلیقه شما داشته باشد .

در طراحی داخلی واحد های مسکونی مراحلی  را باید مد نظر داشت که باتوجه به ذوق وسلیقه فرد در یک مسیر مستقیم از برنامه ریزی دقیق ، که توسط طراح اجرا می شود فرایندی را باید بگذراند تا به یک نتیجه مطلوب برسد .
در این فرآیند ، این که ما چگونه ، چطور و یا با چه شیوه ای بتوانیم فضای خانه را بزرگ و دلبازتر نشان بدهیم و همچنین بتوانیم محیطی کاملا لوکس را پیاده سازی کنیم ، تا خانه ای منحصر بفرد و زیبای داشته باشیم باید دارای یک طراحی دکوراسیون داخلی خاص ، به روز و شیک باشیم .(رجوع شود به مقاله طراحی داخلی)
 

مراحل اجرای طراحی داخلی منازل:

1-نقش و کاربرد رنگ ها در طراحی داخلی : وقتی وارد یک واحد مسکونی می شویم رنگ ها اولین نکته قابل توجه است ، این انتخاب رنگ در محیط خانه ،باعث ایجاد هارمونی رنگی بین عناصر والمان ها تاثیر مستقیم روی طراحی داخلی دارد.

استفاده از طیف رنگی سرد یا گرم به صورت یکسان در سقف ، دیوار ها و یا کف پوش ها و دوری از تنوع در رنگ فضا را دلبازتر وبزرگتر نشان می دهد ،و همچنین تاثیر مثبتی بر روحیه فردی دارد .(رجوع شود به مقاله طراحی دکوراسیون مدرن)
 
بکارگیری رنگ ها ی فیروزه ای ،آبی درباری ، طلایی ونقره ای در منازل می تواند به محیط حالت لوکس تر ،جذاب تر دلنشین تری را برای اشخاص به ارمغان بیاورد .
 

2-نقش و کاربرد نورپردازی در طراحی داخلی : معمولا در طراحی داخلی منزل با احداث پنجره های بزرگ و قدی می توان با ورود نور طبیعی به داخل واحد مسکونی بازتاب بیشتری از رنگ ها در طول روز را داشته باشیم .

همچنین کاربرد استفاده از نورپردازی در محیط خانه ، به انواع مختلف تقسیم می شود که شامل نور عمومی ، نور خطی ، نور مخفی و... است .اگر محیط منزل و واحد مسکونی پر نور تر و روشن تر باشد ، فضا دلباز تر به نظر می رسد تا حدی که ارتفاع بین سقف و کف محیط را به معرض دید قرار می دهد و زوایای زیبا تری را به نمایش می گذارد .
که در نتیجه طراحی دکوراسیون داخلی تناسب بین المان ها،عناصر و حتی رنگ به کار برده شده با نوع نورپردازی در فضای خانه رابطه مستقیمی را ایجاد می کند .
برای مثال به کارگیری نور سفید در فضا ی خانه ، محیط را لوکس تر نشان می دهد و با استفاده از لوسترها ، نورهای مخفی ،هالوژنی می توان جذابیت خاصی را القا کرد .(رجوع شود به مقاله نور پردازی ساختمان )


3- نقش الگو در طراحی داخلی : اولین نکته در بکارگیری الگو ها در دیوارها، المان ، عناصر و وسیله ها برقراری حفظ تعادل به جای قرینه سازی است تا هرچه بیشتر از آشفتگی ذهنی به دور بااشیم .گاها در منزل پیش می آید که قسمتی از محیط خالی و بلا استفاده است که می توان با کارگذاری آینه های قدی بلند وبزرگ روی دیوار آن محدوده ، بازتاب خوبی از نور را به محیط داشته باشم و نهایت استفاده را ببریم .

استفاده از خطوط و هارمونی یکسان با کاربردی از فلزات اعمم از استیل ، برنز و... محیط را لوکس  و جذاب جلوه می دهد .
 ایجاد یک محیط به عنوان  کانون توجه در منزل الگو های خاصی را دنبال می کند ، مثلا در بکار گیری شومینه ویا کتابخانه می توان اصول طراحی اعمم از نوع بافت ، اجزا ،چیدمان را مورد توجه قرار داد تا به سبک خاصی از طراحی داخلی برسیم .

4- نقش گیاهان آپارتمانی در طراحی داخلی :تقریبا تمامی فضا ها اعمم ازمسکونی ،اداری و یا تجاری با به کار گیری پوشش گیاهی تاثیری خوبی روی محیط می گذارد که نشان از ذوق و سلیقه فرد می باشد .

در واحد های مسکونی می توان با ایجاد پاسیو این پوشش گیاهی را حدالاامکان بصورت منحصر بفرد به نمایش گذاشت و با قرار دادن گلدان ها ، آویز های زیبا  و پیچک های متعدد زیبای این فضا را دوچندان کرد .
 

طراحی داخلی پذیرایی:

 بخش سالن پذیرایی یا نشیمن ، طراحی داخلی این قسمت از اهمیت بسزائی برخوردار است ، چون در این قسمت تمامی ابزار و وسایل ، حتی آرامش و راحتی افراد نیز در نظر گرفته می شود باید فضایی زیبا ولوکس را به همراه داشته باشد .
پوشش دیوارها چه در نوع رنگ ویا کاغذ دیواری ، کف پوش ها چه سنگ ، سرامیک ویا پارکت و در سقف با طراحی گچبری ویا ایجاد سقف کاذب بکار رفته واستفاده از عناصر، المان ها و اسباب مورد نیاز ویاحتی گیاهان آپارتمانی فضای نشیمن و پذیرایی را روح بخش تر کرد .
 
طراحی داخلی آشپزخانه :
علاوه بر کاربرد اصلی آشپزخانه که پخت وپز در آن صورت می گیرد ،نوع طراحی داخلی نیز با آن همراه شده تا محیط شاداب تری را به وجود آورد .
با توجه به ابعاد واندازه های محیط می توان از متریال های مختلفی مثل چوب ،سنگ ، شیشه ویا آجرهای تزئینی در نهایت سادگی زیبای قابل توجهی را به محیط آشپزخانه داد .
استفاده از کابینت ها ،سینگ ،میزو صندلی ، یخچال و... را با یک طراحی داخلی خوب می توان اجراکرد ، که با رنگ های روشن وبراق، نورپردازی خاص مثل نورهای هالوژنی ویا خطی زیر کابینتی ویا توجه داشتن به گیاهان در این بخش فضا را صد درصد فرهبخش تری را ایجاد  کرد .
 
طراحی داخلی اتاق خواب :
گاها اتاق خواب علاوه بر مکانی که برای استراحت می باشد کاربرد های دیگر اعمم از اتاق کار یا درس نیز شامل می شود که با در نظر گرفتن سبک دلخواه می توان به نتیجه مطلوبی از طراحی داخلی انجام شده بر روی آن رسید .
اتاق خواب یکی از خصوصی ترین جاهای می باشد که شخص می تواند حریم شخصی خود رادر آن حفظ کند وبا وسواس خاصی طراحی آن را اجرا کند تا ساعاتی را در فضای دنج وخلوت برای خود داشته باشند .
همانطور که در طراحی داخلی پذیرای ، آشپزخانه گفته شد استفاده از رنگ ، نورپردازی ،الگو ها اهمیت دارد در مورد اتاق ها نیز که باتوجه به گروه سنی نوع اتاق خواب برای والدین ، نوجوان وکودکان تقسیم می شود قابل توجه است .

اتاق مستر

معمولا بزرگترین اتاق که ابعاد ومتراژ بیشتری را دارد ، و دارای امکاناتی مثل سرویس بهداشتی ،تراس ، فضای کار وتجهیزات استراحت ولوازم صوتی و تصویری نیز می باشد را اتاق مستر می گویند . این اتاق با متریالی که به کار برده می شود در نوع خود با کیفیت هرچه بیشتری از اجرای طراحی داخلی نسبت به سلیقه والدین را می تواند داشته باشد . همچنین با توجه نوع سبک طراحی داخلی در محیط که تاثیر مستقیمی بر روی لوازم مورد نیاز مثل سرویس خواب ، مبلمان ، پرده ،میز کار و... دارد که به اتاق جلوه بهتری را می بخشد .
اتاق های بعدی خانه را می توان به اتاق نوجوان ویا اتاق کودک اختصاص داد که هر کدام ازاین اتاق ها ی تواند طراحی داخلی  مخصوص به خود را داشته باشند .

 
اتاق نوجوان و جوان

در اتاق خواب نوجوان و جوان نیز با ید توجه داشته باشیم که فضای مستقل برای آنها نیز باعث رشد اعتمادبه نفس در آنها می شود .
که می توان با احداث کتابخانه فضای آرام بخشی را به آنها هدیه کرد .که با توجه به جنسیت نوجوان و جوان استفاده از رنگ بندی در محیط که شامل رنگ دیوار ویا کاغذ دیواری بکاربرده شده ، نوع وسبک نورپردازی ، کاربرد المان ها ویا الگوهای بکارگیری شده در چیدمان لوازم نیز تغییر می کند .

اتاق کودک :

دراین اتاق باید کوچکترین فضا از اتاق خواب ها را به کودک خود اختصاص داده شود .با ید توجه داشت که با مستقل کردن کودک در اتاق خود حس اعتماد به نفس ورشد فکری را در او پرورش می دهید .
در اتاق کودک می بایست از رنگ های جذاب وروشن که محیط آرامی را برای او ایجاد می کند استفاده برد و همچنین استفاده از نور طبیعی با به کار گیری پنجره های بزرگ بسیار اهمیت دارد چرا که ورود نور طبیعی خورشید به داخل برای سلامتی کودک مهم است و نوع نورپردازی مصنوعی باید به گونه ای باشد که چشمان کودک را اذیت نکند . همچنین باید فضا را از هرگونه شلوغی و آشفتگی در طراحی داخلی دور نگه داشت تا کودک دچار پرخاشگری و آلودگی بصری نشود .در ضمن در کاربرد الگو ها والمان های مورد نظر در اتاق کودک باید به نوع بافت ، ضخامت ، جنس متریال ها توجه داشته باشیم تا کودک زمانی را که دراتاق به سر می برد کاملا ایمن و بی خطر باشد .
 
 
 

جهت مشاهده طراحی فضای پارکینگ کلیک کنید
جهت مشاهده طراحی فضای روبروی آسانسور کلیک کنید
جهت مشاهده طراحی فضای واحد شمالی کلیک کنید
جهت مشاهده طراحی رویژن 2 واحد شمالی کلیک کنید