projectA5
projectA6

​طراحی این فضا توسط مهندس تورج پور اصغریان انجام شده است 

projectA7

​​​طراحی دکوراسیون داخلی

​طراحی دکوراسیون داخلی چیست

طراحی دکوراسیون داخلی از دیدگاه ما یعنی پیش بینی تمامی مباحث زیبا کننده فضا. به گفته ای دیگر پیش بینی تمامی مباحث زیبا کننده فضا در مراحل سفت کاری ، نازک کاری و حتی انتخواب مبلمان و اکسسوری فضا.
در مرحله اول باید گفت که این امر یک امر کاملا تخصصی میباشد. به این معنی که فردی که طراحی داخلی رو انجام میدهد میبایست دانش زیاد و به روزی درباره این کار داشته باشد. دوم اینکه طراحی داخلی میبایست دانش تخصصی نرم افراری بسیار بالایی را داشته باشد تا تمامی خواسته های کارفرما را در باره طراحی دکوراسیون داخلی بتواند به صورت سه بعدی تصویر سازی و ارائه نماید.

سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

سبک های طراحی داخلی تنوع زیادی دارد ولی در کل ما به دو سبک طراحی دکوراسیون داخلی را انجام میدهیم.

-  سبک مدرن


سبکی خلوت و بدون هیچ شلوغی. ساده بودن از اصلی ترین ارکان این سبک از طراحی میباشد. دومین رکن در این سبک خطی بودن المانهای آن است. به این معنی که از آوردن هر گونه منحنی در طرح اجتناب میشود. البته ما داریم در مورد طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن صحبت میکنیم ، نه معماری پست مدرن که منحنی و احجام نا اقلیدسی اساس طراحی آن سبک میباش(رجوع شود به طراحی های پست مدرن معمار فقید زاها حدید).

-  سبک کلاسیک

​​​​​​​

میتوان گفت آشنا ترین سبک برای عوام این سبک میباشد. سبکی با زرق و برق فراوان و المانهای پر کار. البته خود طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک شامل زیر شاخه هایی مانند سبک نئوکلاسیک و . . . میشود.

استفاده از منحنی  در ساختار این سبک بسیار رایج و پرکاربرد میباشد. المانهای این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی شامل گچبری های دستی و یا پیش ساخته ، آینه کاری های پر کار و . . . میباشد

عناصر اصلی در طراحی دکوراسیون 

-قاب بندی کردن دیوار ها

در طراحی دکوراسیون به سبک کلاسیک، معمولا ما نمیتوانیم دیواری را پیدا کنیم که به صورت قاب بندی نشده باشد. یا بهتر میتوان گفت که ما نمیتوانیم دیواری را پیداکنیم که به صورت ساده و بدون کار رها شده باشد. قاب های دیواری معمولا به صورت دو لایه اجرا میشوند که در داخل لایه دومی آینه کاری و یا کاغذ دیواری کار میشود.البته این یک قانون نیست، میتوان قابهای دو لایه به صورت ساده و بدون کاغذ دیواری و یا آینه کاری کار شوند.
-اجرای المانهای کلاسیک بر روی سقف
یکی از رایج ترین تناقضاتی که در طرح های کلاسیک رم و یونان در دوران رنسانس با زمان حاضر وجود دارد، طرح های سقفی میباشد. اگر توجه کنیم هیچ کدام از طرح های سقفی در دوران رنسانس به صورت دو پوسته و سه پوسته نمیباشد. ولی در طراحی دکوراسیون حال حاظر این دو و یا سه پوسته شدن سقف به دلیل اجرای نور مخفی سقفی , رواج پیداکرده است. خوب این موضوع به این معنی نمیباشد که طرح ها به غلط اجرا میشوند،  ولی اگر بخواهیم طرح های کلاسیک ما کاملا شبیه به کاخهای دوره رنسانس شود میبایست از اجرای نورمخفی در سقف پرهیز کنیم.
توجه داشته باشید که ما در باره طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک صحبت میکنیم نه نئوکلاسیک.

-گچبری ها
در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک تمامی المان های سقفی و دیواری از گچبری میباشد. کار گچبری به دو صورت انجام میشود. در روش اول استادکاران تیکه های بزرک گچ را که هنوز کامل سفت نشده است را بر روی دیوار و یا سقف قرار میدهند و سپس با تراشیدن آن گچ شروع به ساختن طرح مورد نظر میکنند. در روش دوم استاد کاران قطعات گچ را به صورت پیش ساخته در کارگاه تولید کرده و بعد از حمل به محل مورد نظر اقدام به نصب آن ها میکنند.
-طلاکوبی گچ بری ها

یکی از دیگر از جذابیت های طرح های کلاسیک اجرای ورق های طلا بر روی چبری ها میباشد. این کار باعث سلطنتی شدن هرچه بیشتر کار میشود

عناصر اصلی در طراحی دکوراسیون مدرن
-پنجره های قدی
از آنجایی که بنیاد طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن، بر پایه سادگی و خطوط صاف میباشد، استفاده از پنجره های قدی و سرتاسری بر سادگی و زیبایی کار می افزاید. 

-استفاده از نورهای خطی و ریلی
باز هم صحبت از خطوط صاف و شکستگی های 90 درجه میباشد. و چیزی که بر این تم در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن میافزاید چیزی نیست جز استفاده از چراغ های خطی و ریلی

-استفاده از سنگ اصلب 
از آن جایی که سادگی در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن کاملا بر کار غالب میباشد، بد نیست یکی از دیوار ها را که معمولا دیوار تاکیدی ما میباشد با سنگ اصلب پوشش دهیم. این کار باعث میشود آن دیوار مانند نگین در فضا طاهر شود.

بهترین زمان برای انجام طراحی دکوراسیون داخلی چه زمانی است

شاید بتوان گفت بهترین زمان برای طراحی دکوراسیون داخلی همزمان با انجام عملیات سفت کاری (شامل تیغه چینی و عملیات گچ و خاک)  در ساختمان میباشد ، چون طراح فرصت بیشتری برای فکر کردن دارد. ولی در کل این موضوع به این معنی نمیباشد که اگر ساختمانی در مراحل جلوتری باشد مثل سفید کاری و حتی مراحل پایانی ساخت ، ما نتوانیم طراحی دکوراسیون داخلی را انجام دهیم. تنها تفاوت در این هست که دست طراح برای طراحی دکوراسیون داخلی در مراحل اولیه ساخت خیلی خیلی باز تر است.

شیوه های ارائه طراحی دکوراسیون داخلی به کارفرمایان

ارائه طرح ها به صورت رندر های تکی:

این سبک از ارائه طرح که میتوان گفت رایج ترین سبک ارائه طرح میباشد، به این صورت است که طراح پس از طراحی کردن فضای مورد نظر شروه به گرفتن خروجی های طرح از کامپیوتر مینماید که این خروجی ها عکس هایی هست از زوایای مختلف فضای طراحی شده

ارائه طرح ها به صورت رندر انیمیشن:
در این سبک از ارائه طراحی دکوراسیون داخلی که معمولا هزینه بالاتری نسبت به شیوه قبل دارد ، طراح پس از طراحی کردن فضای مورد نظر اقدام به تهیه فیلم کوتاه جهت ارائه بهتر طرح به کارفرما مینماید.
ارائه طرح ها به صورت تور مجازی:​​​​​​​

در این سبک از ارائه طراحی دکوراسیون داخلی که سبک محبوب گروه معماری ما میباشد، طراح پس از طراحی فضای مورد نظر, اقدام به آپلود کردن طرح در سایت خود میکند تا کارفرمایان به راحتی با وارد شدن به سایت، بتوانند در پروژه خودشان به صورت تور مجازی راه بروند و فضاهای طراحی شده را بهتر مشاهده کنند.
​​​​​​​

projectA8
projectA9
projectA10
projectA11
projectA12
projectA13
projectA14
projectA15