طراحی پارکینگ ، لابی و ورودی آسانسور و بررسی هر قسمت از ساختمان در ایجاد فضای بهتر در پروژه

 

عکس شاخص

طراحی پارکینگ

امروزه به طور معمول هر خانواده یک خودرو دارد یکی از دغدغه های آنها است ،ایجاد یک فضا برای پارک خودرو ویا داشتن پارکینگ مناسب است که با طراحی بسیارزیبا بدست می آید .

به طور کلی اولین جایی که شخص در بدو ورود به یک ساختمان مورد توجه قرار می دهد پارکینگ آن است ، که این پارکینگ می تواند با یک طراحی جذاب و ایمن امنیت وجلب توجه راننده را ایجاد کند .

  پارکینگ با توجه به محل قرارگیری به دو دسته هوشمند و غیر هوشمند تقسیم می شود که در این مقاله به طراحی  دسته دوم یعنی طراحی پارکینگ غیر هوشمند می پردازد .طراحی پارکینگ غیرهوشمند شامل طراحی  خصوصی و عمومی است ، که ما  پارکینگ خصوصی شامل مسقف و رو باز می شود را بیان می کنیم .

    

 

نکات قابل توجه برای طراحی پارکینگ:

1- شناسایی سبک طراحی پارکینگ :این که پارکینگ شما با توجه به نوع ساختمان ، چگونه ، چطور و به چه شیوه ای طراحی شود و به نکاتی مثل جداسازی فضای پارکینگ ،وجود رمپ در محوطه  پارکینگ، محل قرارگیری درب ورودی ،متریال و تجهیزات بکار رفته ،نور پردازی و...طراحی پارکینگ را تحت تاثیر قرار می دهد . (رجوع شود به مقاله سبک های معماری )

 

2-بررسی ابعاد و اندازه فضای پارکینگ:بررسی فضا برای طراحی پارکینگ، یکی از اصول اصلی و مبانی عملیات طراحی  پارکینگ می باشد و در اولویت قرار دارد . نوع قرار گیری خودرو، حد فاصل خودرو ها بایکدیگر و میزان زاویه چرخشی آن بسیار حائزاهمیت می باشد، فضای ایجادی استاندارد یک پارکینک به طوری است که ماشین ها بصورت عمود بر هم وبا طول 5متر و عرض2.3 متر کنار یکدیگر قرار می گیرند

 

حد فاصل بین کف تا سقف خودرو

 

3-انتخاب کف پوش مناسب :با توجه به وزن خودرو ها و میزان عبور و مرور در پارکینگ باید سنگ فرش و کف پوشی را انتخاب کرد که در طراحی پارکینگ درعین زیباسازی محیط، دوام واستحکام خوب ومناسب داشته باشد .

یکی دیگر از موارد قابل اهمیت فاصله مفید طراحی پارکینگ است .که فاصله سقف با کف پارکینگ را فاصله مفید می گویند .که حداقل فاصله در یک پارکینگ کوچک 220 تا240 می باشد .

برای طراحی سقف پارکینگ و زیبا سازی آن میبایست این فاصله را در نظر گرفت، چرا که کوتاه کردن سقف با المان های نا به جا ممکن است در تردد خودرو ها اشکالاتی را به دنبال داشته باشد.

4-نور پردازی :نوع نور پردازی که داخل محوطه پارکینگ به کار می رود بسیار بسیار قابل اهمیت است .ایجاد یک روشنایی کافی در پارکینگ به افراد در هنگام رانندگی و یا پارک کردن خوردرو در شب این امکان را می دهد تا را ننده با امنیت کامل وسیله نقلیه خود را پارک کند و احساس آرامش را به او القا کند .(رجوع شود مقاله طراحی محوطه )

 

گاها پیش می آید که فضای برای پارکینگ مسقف وجود ندارد که با ایجاد یک فضای مشخص در محوطه حیاط ایجاد می کنند که با استفاده از ستون های آهنی ویا چوبی و ایجاد سقف های بصورت شیشه ای و سقف های کاذب حالت ثابت به کار می برند و یا با احداث سایه بان های متحرک که حالت چتری را به وجود می آورد را پیاده سازی می کنند . البته این نوع از طراحی پارکینگ بیشتر در ویلا ها اجرا می شود .(رجوع شود به مقاله ویلاسازی)

پارکینگ ثابت در محوطه

 

 

پارکینگ متحرک

طراحی داخلی لابی:

مکانی در ساختمان می باشد که به علت وجود ساکنین زیاد در ساختمان ایجاد می شود.و زمانی که فرد وارد ساختمان می شود با این فضا روبرو می شود ، بطوری که با یک طراحی لابی زیبا می توان این قسمت از ساختمان را نیز چشمگیر طراحی کرد .

لابی شامل دو قسمت می باشد یک قسمت لابی من که محل قرارگیری نگهبان وقسمت بعدی نشیمن لابی که محل تجمع ساکنین می باشد .

طراحی داخلی لابی نیز با توجه به سبک وسلیقه فردی قابل تغییر است که استفاده از کفپوش ها ، متریال کاربردی (سنگ های طبیعی یا مصنوعی ،آجرهای زیبا ،چوب و انواع فلزات ) المان ها ، تجهیزات ، رنگ ، نورپردازی و... مانند طراحی پارکینگ تحت تاثیر قرار می دهد .

طراحی داخلی لابی

 

طراحی ورودی آسانسور :

طراحی ورودی آسانسوربا توجه به نوع طراحی معماری پارکینگ که توسط یک راهرو ویا فضای جدا از قسمت پارکینگ قرار می گیرد ، نسبت به سبک  پارکینگ و یا طراحی لابی و یا طبقات اجرا می شود .که این فضا با استفاده از متریال و نورپردازی خاص زیبای بینظیری می تواند داشته باشد.

طراحی ورودی آسانسور

نوشته های اخیر

دسته بندی ها