طراحی داخلی چیست ؟ 12 سبک معماری تاثیر گذار در طراحی داخلی و بررسی هریک از سبک ها

طراحی داخلی یکی از خانه های لوکس تهران
طراحی داخلی یکی از خانه های لوکس تهران

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی به زبان لاتین (INTERIORDESIGN) و به زبان ساده یعنی محیط و فضای داخلی ساختمان را زیبا سازی کنیم ، که می بایست به سطحی از سبک و دیزاین ارتقا بدهیم ، تا دارای محیطی با زیباسازی خاص برای افراد باشیم که با انسجام وهماهنگی درپروژه و ایجاد لذت بصری درافراد باعث حس آرامش خاطرومنحصر به فرد بودن محیط داخلی شود .

از دیدگاه ما یعنی پیش بینی تمامی مباحث زیبا سازی درمحیط داخلی ساختمان ، در مراحل سفت کاری ، نازک کاری وحتی انتخاب مبلمان و اکسسوری ، اجرا وپیاده سازی شود .

طراحی داخلی که درفضا به کار برده می شود ، تاثیر گذار و تعیین کننده یک محیط مسکونی ، اداری و یا تجاری است ، که با توجه به سبکی که بکاربرده می شود با خواسته فرد سازگاری داشته ، تا به نتیجه بهتری از طراحی داخلی و اجرای آن در پیاده سازی رنگ ها ، المان ها ، نور پردازی ، نوع چیدمان دارد را بدست آورد .

 

طراح داخلی کیست ؟

طراحی داخلی امری تخصصی می باشد ، که فرد باید دانش و علم طراحی داخلی را بداند و آن دانش را بطور مداوم مطابق روز(UP DATE) کند وهمچنین آشنایی کامل با نرم افزار های متعدد کامپیوتری را نیز داشته باشد .طراحی دکوراسیون داخلی که توسط طراح انجام می گیرد ، فرآیند و روندی را باید طی کند تا  در مسیر مستقیمی از برنامه ریزی دقیق باشد ، و نتیجه مطلوبی طبق سلیقه شخص به ما بدهد که نیازمند دانش و تخصص طراح می باشد .

این فرایند و مراحلی که در طراحی داخلی اجرا می شود ،می بایست بر پایه چگونگی ، چطور ویااینکه به چه شیوه های پیاده سازی شود ، تا بتواند با طراحی داخلی محیط  را بزرگتر و دلبازتر نشان دهد وآن را لوکس وآرام بخش تر نمایان کند تا ما فضای کاملا منحصر بفرد و شیکی داشته با شیم ، که توسط طراح قابل اجرا است .

سبک های طراحی داخلی:

طراحی دکوراسیون داخلی دارای سبک ها و شیوه های بسیاری زیادی است ، که با توجه سبک معماری ساختمان و سلیقه شخصی بافت ، المان ، عناصر،طبق برنامه در حال اجرا تغییر می کند .این که بخواهیم از یک سبک در طراحی داخلی استفاده کنیم ، ابعاد ومتراژ ساختمان نیز تعیین کننده می باشد .

در این مقاله تعدادی از سبک های طراحی داخلی را مورد بررسی قرار دادیم تا آشنایی کوچکی از سبک های معماری در طراحی داخلی داشته باشیم :

1-سبک کلاسیک :خانه و فضای این نوع سبک نشان دهنده یک زندگی اشرافی و سلطنتی است ، طراحی داخلی این سبک از نظر زیبا شناختی بسیار با شکوه پر زرق و برق توجه بیش از اندازه به جزئیات ، وجود اشیا و عناصر چشم گیر وخیره کننده ، ستون ها بزرگ وضخیم با گلدسته و گوشوارک ها ی زیبا ، دیوارها با قاب بندی ها مجلل و نقوش ماهرانه و افراطی تزئین شده است .اشکال انتزاعی ، منحنی و پیچیدگی المان ها استفاده از گچبری ، آینه کاری و متریال فلزی  (برنز، نقره،طلا و...) ، رنگ های روشن وبراق ( طلایی ، آبی فیروزه ای ، سفید و...) ، نورپردازی با لوستر های بزرگ وسنگین و آویز های گران قیمت است .

 

کاخ ورسای فرانسه سبک کلاسیک
کاخ ورسای فرانسه سبک کلاسیک

 

2-سبک گوتیک: این سبک ، سبکی مذهبی ، تاریخی از کلیساهای دوره رنسانس است . که در مقابل سبک کلاسیک که سبکی تجملی است ، این سبک با طراحی داخلی مضمون توجه به خداوند را، با نشان دادن ستون های بلند و عمودی از زمین به آسمان کشیده شده که به حالت فلش های نوک تیزمتصل می باشد  ، که سرتیزی آنها از برخورد به هم حالت طاق مانند ویا گود رفتگی عمیق را ایجاد می کند که تقریبا شکل گهواره ای را به وجود آورده است  .

 

کلیسای سوآسون کاتولیک در پیکاردی فرانسه
کلیسای سوآسون کاتولیک در پیکاردی فرانسه

 

3-سبک نئو گوتیک : درواقع می توان گفت توجه کشیشان کلیسا به علم ودانش با سبک گوتیک آمیخته شد و سبک جدیدی به نام نئو گوتیک را به وجود آورد .در نئو گوتیک علاوه بر ستون های عمودی ، الگو و معیار های تزئینی با ایجاد گلدسته ها ، ستون ها و پنجره های بزرگ با تزئینات خاص به طراحی داخلی سبک گوتیک اضافه شد .

 

 

4-سبک باروک : سبکی است که بیشتر زمینه های هنری بخصوص هنر های تجسمی (معماری ، نقاشی ، مجمسمه سازی ) را تحت تاثیر قرار داد .ویژگی بارز این سبک بزرگ بودن و یکپارچگی فضا ومحیط است ، که طراحی داخلی این سبک با جلوه دادن خاصی از تزئینات ،باعظمت وباشکوه همراه با گلها و گیاهان با فواره های تزئینی و المان های کشیده شده و سرستون های چشم گیر و پر از زرق و برق و درخشندگی، با تصویر ها و نقوش پر پیچ وتاب بکاررفته  است .

 

کلیسای سن پیتر واتیکای سیتی 

 

5-سبک روکوکو :طراحی داخلی این سبک در پی سبک باروک به وجود آمد ، تا از هرگونه افراط و بزرگ نمایی دور باشد و اولین پیامد آن ساختن خانه های کوچک با تزئینات مینیاتوری و جزئی نگری که مملو از شادابی و طراوت است ، را به وجود آورد. به کارگیری المان ها و منحنی های متقارن و رنگ های روشن (آبی وسبز ) و گاها مجسمه ها و نقاشی های شگفت انگیزوغیرعادی وماورائی و آینه کاری زیاد و نقوش تزئینی که شلوغ وخاص است رااز طراحی داخلی به نمایش می گذارد .

 

سبک رو کوکو در یکی از خانه های فرانسه

 

6-سبک پست مدرن : در این نوع از معماری از مفهوم حکیمانه و عقلانی در اجراو پیاده سازی ، نمادها وجزئیات خردمندانه و اندازگیری های غیرهمسان و اشکال هندسی با تعبیر دلخواه که می خواهد،طراحی داخلی با کنایه به تاریخ را در هر شکل و ساختاری که آن را خاص نشان دهد را نمایان می سازد .

 

سبک پست مدرن

 

 

7-نئو کلاسیک : سبکی تاریخی برگرفته از یونان قدیم و مصر باستان را به نمایش می گذارد .متریال بکاررفته در طراحی داخلی چوب ، سنگ کاری روی دیوار و آینه های بزرگ به وفور دیده می شود .استفاده المان وعناصر منحنی ، نور پردازی جزئی و جدا جدا ،رنگ های ( طلائی و کرم، قهوه ای و..) عکس و پوسترهای بزرگ این سبک را غنی می سازد .

طراحی به سبک نئو کلاسیک

8-سبک صنعتی : دارای طراحی داخلی ،کاملا برگرفته از سبک قدیمی صنعت وفناوری است که عناصر و المان ها حالت نوستالژی را به خود می گیرد . در این سبک استفاده از متریال چوب ، فلز ، آجر و ایجاد ستون های لوله مانند ، استفاده از رنگ های تیره و گرم و نور پردازی ملایم که نمایان گر کارخانه های اروپائی است را نشان می دهد .

 

سبک صنعتی
سبک صنعتی در عصر حاضر

 

9-سبک ایرانی : این سبک حال و هوای ایران را با صلابت وشکوه خاص در عین حال بسیار بسیار ساده به نمایش می گذارد .طراحی داخلی سبک ایرانی با وجود ستون های سر به فلک کشیده ، ایوان های بزرگ وپهن استفاده از متریال چوب ، سنگ ، شیشه در کاربرد گچبری ، آینه کاری ، معرق ، منبت ویا میناکاری را می توان به وضوح مشاهده کرد .نور پردازی با لوستر های بزرگ ، رنگ های براق و درخشان و وتوجه به گیاهان قابل ذکراست .

 

کاخ سعد آباد تهران

 

10-سبک روستیک : این سبک الهام گرفته از طبیعت است .با مشاهده این سبک از طراحی داخلی استفاده از متریال چوب و سنگ به وضوح دیده می شود ، که حتی ممکن است سقفی از چوب با جزئیات معماری خاص و یا کف پوش های چوبی فوق العاده که چشم هر بیننده خیره می کند را دید . نور پردازی در این سبک کاملا روشن وسفید است و گاها یک یا دو رنگ به آن اضافه می شود و همچنین وجود گیاهان نیز حائز اهمیت است .

 

سبک روستیک

11-سبک مدرن : اولین چیزی که در این سبک به ذهن می رسد این است که جلوه جدید ، نو و به روزی را به ما می دهد .در سبک مدرن طراحی داخلی ساختمان ها که شامل اشیا ، المان ها اشکال هندسی و متریال های بکاررفته است،که همه آنها سادگی و بی آلایشی را نمایان می سازد.  صاف ویکدست بودن اشکال هندسی منظم ،رنگ های روشن وبراق کاربرد دارد . در کل طراحی داخلی سبک مدرن خطی بودن و دور بودن از اشکال انتزاعی و منحنی را می توان مشاهده کرد .

سبک مدرن

12-سبک مینیمال : کلمه مینیمال یک واژه انگلیسی است که به معنی سادگی می باشد . که یکی از سبک های پرطرفدار است . درطراحی سبک مینیمال با داشتن بیشترین فضا و کمترین امکانات بهترین وجذاب ترین طرا حی داخلی رامی توانیم داشته باشیم . چشم پوشی از عناصر، استفاده از رنگ های سفید و خنثی دوری از جزئیات ، ساده بودن  وراحتی فرد ازخصوصیات اصلی این سبک از طراحی  است  .

شبک مینیمال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها