روفگاردن چیست 
اجرای فضای سبز بر روی بام ساختمان را به اصطلاح روفگاردن گویند. از آنجایی که اجرای روفگاردن هزینه بردار میباشد ،معمولا در ساختمان های با ارزش اقدام به احداث روفگاردن مینمایند.
در واقع میتوان گفت روف گاردن باغی است که بر روی بام ساختمان قرار دارد. علاوه بر مزیت تزئینی، کاشت سقف ممکن است مواد غذایی، کنترل دما، مزایای هیدرولوژیکی، بهبود معماری، زیستگاه ها یا راهروها را برای حیات وحش، فرصت های تفریحی فراهم کند و در مقیاس بزرگ حتی ممکن است مزایای زیست محیطی داشته باشد. از عمل کشت غذا در پشت بام ساختمان ها گاهی به عنوان کشاورزی پشت بام میتوان اشاره کرد. کشاورزی روی پشت بام معمولاً با استفاده از سیستم‌های بام سبز، هیدروپونیک، آیروپونیک یا هوا-دیناپونیک یا باغ‌های کانتینری انجام می‌شود.

روف گاردن ها اغلب در محیط های شهری یافت می شوند ولی در بعضی از ویلاهای لاکچری در محیط های روستایی ها روفگاردن اجرا میشود. گیاهان این توانایی را دارند که جذب حرارت کلی ساختمان را کاهش دهند که در نتیجه مصرف انرژی برای سرمایش را کاهش می دهد. علت اصلی ایجاد گرما در شهرها تابش تابش، جذب تشعشعات خورشیدی توسط جاده‌ها و ساختمان‌های شهر و ذخیره این گرما در مصالح ساختمانی و متعاقب آن تابش مجدد آن است. اما سطوح گیاهان در نتیجه تعرق، بیش از 4-5 درجه سانتیگراد (7-9 درجه فارنهایت) بالاتر از محیط قرار نگیرد و گاهی اوقات خنک تر است." 20.3 درجه فارنهایت)، بسته به منطقه روی زمین (در مناطق گرمتر، دمای محیط بیشتر سرد می شود).  مطالعه ای در شورای ملی تحقیقات کانادا تفاوت بین سقف با باغ و بام بدون باغ در برابر دما را نشان داد. این مطالعه اثرات دما را بر روی لایه های مختلف هر سقف در زمان های مختلف روز نشان می دهد. بدیهی است که روف گاردن در کاهش اثرات دما در برابر بام های بدون باغ بسیار مفید است. اگر به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد، باغ‌های روی پشت بام می‌توانند جزیره گرمایی شهری را کاهش دهند، که باعث کاهش مه دود، مشکلات مرتبط با استرس گرمایی و کاهش بیشتر مصرف انرژی می‌شود.جدا از باغ‌های پشت بام که در برابر تشعشعات حرارتی مقاومت می‌کنند، باغ‌های پشت بام نیز در کاهش بارندگی مفید هستند. یک روف گاردن می تواند خروج را به تاخیر بیندازد. میزان و حجم روان آب را کاهش دهید. با رشد شهرها، ساختارهای نفوذ ناپذیر مانند ساختمان ها و جاده های آسفالته جایگزین بسترهای نفوذپذیر می شوند. روان شدن آب طوفان و حوادث سرریز فاضلاب ترکیبی اکنون مشکلات عمده بسیاری از شهرهای آمریکای شمالی است. یک راه حل کلیدی کاهش اوج جریان با تأخیر (به عنوان مثال، کنترل تخلیه جریان در پشت بام) یا حفظ رواناب (به عنوان مثال، حوضچه های نگهدارنده باران) است. باغ های پشت بام می توانند جریان اوج را به تاخیر بیندازند و رواناب را برای استفاده بعدی توسط گیاهان حفظ کنند.
در یک باغ پشت بام قابل دسترس، فضا برای کشاورزی شهری در مقیاس کوچک محلی، منبعی برای تولید غذای محلی، در دسترس می‌شود. یک باغ شهری می‌تواند رژیم غذایی جامعه‌ای را که تغذیه می‌کند با محصولات تازه تکمیل کند و پیوند ملموسی با تولید غذا ایجاد کند.»[12] در دانشگاه ترنت، در حال حاضر یک باغ روی پشت بام وجود دارد که غذا را برای کافه‌های دانشجویی و شهروندان محلی فراهم می‌کند.

مناطق باغبانی موجود در شهرها اغلب به طور جدی کمبود دارند، که احتمالاً انگیزه کلیدی برای بسیاری از باغ های پشت بام است. باغ ممکن است روی پشت بام یک ساختمان مستقل باشد که از آب و زباله های خود مراقبت می کند. هیدروپونیک و سایر روش‌های جایگزین می‌توانند امکانات باغبانی روی سقف را با کاهش، به عنوان مثال، نیاز به خاک یا وزن فوق‌العاده آن افزایش دهند.[13] کاشت در ظروف به طور گسترده در باغ های پشت بام استفاده می شود. کاشت در ظروف از ایجاد تنش بیشتر به عایق رطوبتی سقف جلوگیری می کند. یکی از نمونه های برجسته ساختمان با روف گاردن، تالار شهر شیکاگو است.
برای کسانی که در آپارتمان‌های کوچک با فضای کم زندگی می‌کنند، باغبانی مربع یا (زمانی که فضای کمتری در دسترس است) دیوارهای سبز (باغبانی عمودی) می‌تواند راه‌حل باشد. اینها از فضای بسیار کمتری نسبت به باغبانی سنتی استفاده می کنند. اینها همچنین اقدامات مسئولانه زیست محیطی، حذف خاک ورزی، کاهش یا حذف آفت کش ها، و وجین علف های هرز و تشویق بازیافت زباله ها از طریق کمپوست را تشویق می کنند.

روشهای اجرای روفگاردن

معمولا روفگاردن به دو روش زیر اجرا میگردد.

- طراحی و اجرای روفگاردن به شیوه مدولار

بنیاد ساخت این نوع روفگاردن بر روی سطح نهایی و تمام شده بام میباشد. ساخت این نوع روفگاردن بسیار کم ریسک و البته کمی پرهزینه تر از نوع دوم روفگاردن. شیوه کار به این صورت میباشد که پس از پایان مراحل طراحی فضای باغچه ها را با شاسی کشی مخصوص آماده کرده و پس از آن روی شاسی ها را با ورق های گالوانیزه به صورت سرتاسری پوشانده و آماده خاکریزی و کاشت گیاهان مینمایند. از آنجایی که شاسی کشی و ساخت باغچه ها بر روی بام کاملا ساخته شده و عایق شده انجام میگیرد خطر نشت آب به داخل طبقات پایین بسیار کم (در حد صفر) میباشد.
​​​​​​​​​​​​​​

- طراحی و اجرای روفگاردن به سبک متمرکز و ثابت

در این سبک از اجرای روفگاردن تمامی باغچه ها و محل کاشت گیاهان مستقیما بر روی بام قرار میگیرند . لذا اجرای صحیح و دقت در کار میبایست بسیار بسیار اصولی باشد. چون کوچکترین اشتباه در اجرا باعث خسارت سنگینی به کار میشود.
در این شیوه که پوشش گیاهی آن بسیار بسیار بیشتر از سبک اجرای مدولار میباشد ابتدا فضای باغچه ها را با عمیات بنایی احداث میکنند. بعد از آن نوبت به اجرای لوله های درین(لوله هایی جهت خروج آب اضافه از باغچه ها) در کف باغچه ها میرسد بعد از آن نوبت به کفسازی و شیب بندی داخل باغچه ها میرسد. بعد از عملیات شیب بندی میبایست داخل باغچه ها را با عایق های قیری به طور کامل پوشش دهیم تا راه نفوظ آب به طبقات پایین کاملا مسدود شود. بعد از اجرای لایه های قیری نوبط به اجرای لایه های ژئو سنتتیک میباشد که ما در مقاله ای کام در مورد آن ها توضیح داده ایم. و در نهایت میبایست خاک مخصوص روفگاردن را درون باغچه ها ریخته و عملیات کاشت را انجام دهیم

شیوه آبیاری گیاهان در روفگاردن
در تمامی روفگاردن ها اعم از مدولار و یا متمرکز ثابت آبیاری گیاهان میبایست به صورت اتوماتیک و قطره ای انجام شود. به این صورت که در مسیر لوله های آبرسانی باغچه ها یک و یا چند عدد شیر برقی قرار میدهند که این شیر های برقی فرمان باز و بسته شدنشان را از  منبع کامپیوتری به نام کنترلر دریافت میکنند. در کنترلر ما میتوانیم تمامی زمانهای مورد نظر جهت قطع و وصل شدن سیستم آبیاری در فصول مختلف را وارد کنیم.

المانهای رایج در روفگاردن

آلاچیق

معمولا آلاچیق به دو گونه در روفگاردن ها اجرا میشود. 
1- به صورت سرپوشیده
2- به صورت نیمه سرپوشیه و سایبان مانند

آتشگاه
آتشگاه های در روفگاردن ها به دو شیوه اجرا میگردد
1- آتشگاه گازی
2- آتشگاه زغالی

باربیکیو

باربیکیو یکی دیگر از المانهای جدا ناپذیر از روفگاردن میباشد یه به دو روش اجرا میشود
1- گازی
2- ذغالی

جکوزی 
یکی دیگر از المانهایی که در روفگاردن های کمی خصوصی تر اجرا میشود جکوزی میباشد. جکوزی ها را معمولا به صورت پرتابل در روفگاردن ها قرار میدهند نا تمامی تجهیزات لازم مانند پمپ ، هیتر ها و . . . را درون خود داشته باشند و نیازی با احداث پمپ خانه و . . . نباشد.
بهترین خاک برای روف گاردن چیست؟
مخلوط پرلیت معدنی و ورمی کومپوست و نیز کمی خاک رس مرغوب. به دلایل زیادی توسط پرورش دهندگان حرفه ای استفاده می شود. آنها یک مخلوط کاشت سبک وزن را برای روفگاردن و سایر مناطقی که استفاده معمولی از خاک مشکل وزن ایجاد می کند، تشکیل می دهند. 
معمول ترین مشکل روفگاردن ها چیست؟
رایج ترین مشکل در بین همه آنها این است که معمولاً هیچ منبع آب در پشت بام وجود ندارد. بیشتر انواع گیاهان برای رشد و تولید غذا به آب زیادی نیاز دارند. بعلاوه، گیاهان پشت بام معمولاً به آب بیشتری نسبت به گیاهان باغ نیاز دارند زیرا کاملاً در معرض نور خورشید هستند. و نیز از آنجایی که عمق باغچه ها زیاد نیست بنابر این خاک باغچه ها سریع خشک میشوند
مزایای روفگاردن چیست؟
بدون شک، یکی از سودمندترین مزایای روفگاردن، عملکرد حرارتی است و این که چقدر می تواند تفاوت ایجاد کند، شگفت انگیز است. یکی از بزرگترین مشکلاتی که یک سقف معمولی با آن مواجه است، عایق بندی ضعیف است که منجر به اتلاف حرارت قابل توجه در زمستان و شرایط گرم شدن در ماه های تابستان می شود. با اجرای روفگاردن تا حد زیادی اتلاف انرژی کاهش میابد

به صورت معمول شیب روفگاردن چه مقدار میباشد؟
در طراحی باغ های پشت بام، شیب سقف نقش بسیار مهمی ایفا می کند، جایی که شیب 1:12 به زهکشی طبیعی کمک می کند و تجمع آب در مکان ها را کاهش می دهد. اما وقتی به سقف‌های شیب‌دار به‌عنوان روفگاردن ز نگاه می‌کنیم، رطوبت کافی برای رشد گیاه به مشکلی فراتر از 25 تا 30 درجه تبدیل می‌شود.
مراحل ساخت روفگاردن
در ابتدا میبایست ظرفیت بارگیری سقف خود را جهت احداث روفگاردن ارزیابی کنید. ظرفیت بارگیری میزان وزنی است که ساختار سقف شما می تواند تحمل کند. این شامل گیاهان، بغچه ها، مبلمان، تجهیزات، بازدیدکنندگان و بارهای آب و هوایی مانند برف می شود. با یک مهندس سازه تماس بگیرید تا در مورد سقف باغ خود و میزان تحمل سقف شما را ارزیابی کند
یک مهندس سازه همچنین می تواند به شما در طراحی های اولیه باغ و نحوه کار با موانع احتمالی (مانند دودکش ها) مشاوره دهد. 
جواز احداث روفگاردن شهر خود را بررسی کنید. قبل از شروع ساخت و ساز، کدهای ساختمانی شهرداری خود را مرور کنید تا مطمئن شوید که باغ های پشت بام در منطقه شما مجاز هستند. منطقه شما ممکن است محدودیت هایی در ارتفاع باغ شما، نحوه استفاده از فضای پشت بام و اینکه آیا اصلا شما مجاز به ساخت روفگاردن میباشید یا نه.
اگر خانه خود را اجاره می کنید، قبل از ساختن باغ روی پشت بام خود با صاحبخانه تماس بگیرید تا اجازه بگیرید.
نور خورشید ساختمان خود را کنترل کنید. بسته به گیاه، روفگاردن شما به 6 تا 8 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد. به الگوهای نور خورشید در یک دوره 1 یا 2 هفته ای توجه کنید تا مطمئن شوید نور خورشید سقف شما توسط ساختمان های دیگر پوشیده نمی شود.
سعی کنید نور خورشید را در صبح، ظهر و عصر زیر نظر داشته باشید تا درک دقیقی از تغییر نور خورشید در طول روز داشته باشید.
برای قرار گرفتن در معرض باد برنامه ریزی کنید. باد معمولاً روی پشت بام قوی‌تر از سطح زمین است، به خصوص اگر ساختمان شما چندین طبقه باشد. باد بیش از حد می تواند به شدت به گیاهان آسیب برساند یا حتی از بین ببرد. اگر متوجه بادهای شدید روی سقف خود شوید، بادشکن های سازه ای (مانند نرده ها) ممکن است ضروری باشند. معمولا به این سازه های محافظ گیاهان در برابر باد روتبال استراکچر گفته میشود
شما می توانید قرار گرفتن در معرض باد را با یک بادگیر، بادسنج، یا با ایستادن روی پشت بام و تجربه آب و هوا برای خودتان کنترل کنید.
از آنجا که باد می تواند خاک را خشک کند، گیاهان شما به آبیاری مکرر نیاز دارند.
طرح روفگاردن  خود را با کامپوتر ترسیم کنید. با استفاده از نمودار یا کاغذ طرح نقشه، یک طرح کلی از باغ خود بسازید و محل قرار دادن گیاهان و مبلمان را مشخص کنید. با شروع ساخت باغ خود، بام شما را مرتب نگه می دارد. اگر نظر خود را در مورد چیزی تغییر دهید، همیشه می توانید به عقب برگردید و آن را دوباره طراحی کنید.
برای اینکه طرح را در مقیاس نگه دارید، از قبل تصمیم بگیرید که هر مربع روی کاغذ نمودار چقدر فضایی را نشان می دهد . اندازه کلی سقف خود را تقریبی کنید یا خودتان آن را اندازه بگیرید، سپس نقشه را بر اساس اندازه گیری خود قرار دهید.
به دنبال گیاهان مقاوم به خشکی و گرما باشید. باد و نور خورشید بالقوه شدید، گیاهان قوی‌تر را کاندیدای بهتری برای باغ‌های پشت بام می‌کند. نهال هایی با این کیفیت ها در سال اول بیشتر زنده می مانند. اگر قصد دارید گیاهان شکننده بیشتری اضافه کنید، سایه یا بادگیر اضافه کنید.
علف های زینتی، پیچ امین الدوله و ماگنولیا همگی در هوای گرم و آفتابی خوب عمل می کنند.
اطمینان حاصل کنید که به طور منظم گیاهان خود را آبیاری می کنید، حتی گیاهانی که به خشکی مقاوم هستند.
گیاهان بومی منطقه خود را بخرید. گیاهانی که از شهر یا آب و هوای شما سرچشمه می گیرند، جانوران بومی مانند پرندگان و پروانه ها را جذب می کنند. آنها همچنین راحت تر از گیاهان غیر بومی با باغ شما سازگار می شوند. اگر باد شدید یا گرما وارد شود، احتمال زنده ماندن گیاهان شما بسیار بیشتر خواهد بود.
باغ را با تغذیه پرنده یا پروانه تزئین کنید تا حیوانات بیشتری را جذب کنید.
از نهالستان محلی خود بپرسید که کدام گیاهان بومی منطقه شما هستند تا گزینه های شما را انتخاب کنند.

اجرای درختچه های بزرگ به شدت بر زیبایی روفگاردن میافزاید.
از گیاهان پربرگ دوری کنید. گیاهانی با برگ‌های بزرگ و انعطاف‌پذیر معمولاً توسط بادهای شدید در باغ‌های پشت بام خرد می‌شوند. آنها همچنین در فصول سردتر بیشتر دچار سوختگی در زمستان می شوند. گیاهان با برگ های کوچکتر یا کاج ها به ویژه در پشت بام ها رشد می کنند.
مبلمان سبک وزن را اضافه کنید. پس از اینکه همه گیاهان خود را قرار دادید، با آوردن مبلمان، دوباره به نقشه باغ خود مراجعه کنید. مبلمان سبک وزن را انتخاب کنید تا از فشار بیش از حد به سقف خود جلوگیری کنید. مبلمان تاشو، مانند صندلی های استراحت، به خصوص سبک وزن هستند و برای حفظ فضا خوب هستند.
برای جلوگیری از منفجر شدن مبلمان در بادهای شدید، آن را روی اشیاء غیر متحرک محکم کنید یا زمانی که از آن استفاده نمی کنید آن را نگهداری کنید.

یک نقطه کانونی انتخاب کنید نقاط کانونی، محورهایی هستند که باغ شما را به هم متصل می کنند. انتخاب یک قطعه مرکزی باعث می شود باغ شما متعادل و هماهنگ باشد. یک نقطه کانونی خوب ممکن است یک گیاه بزرگتر (مانند یک درخت)، یک مبل در فضای باز، یا یک مجسمه باشد.
برای برجسته کردن نقطه کانونی خود، از تزئین با بیش از 1 یا 2 گیاه/تزیینات بزرگتر خودداری کنید. بسیاری از نقاط کانونی حواس را از یکدیگر منحرف می کند و به نظر می رسد طاقت فرسا هستند.
​​​​​​​دکوراسیون چند منظوره را انتخاب کنید. از آنجایی که فضای محدودی دارید، مطمئن شوید که هر چیزی که اضافه می‌کنید می‌تواند اهداف زیادی را دنبال کند. به دنبال صندلی هایی باشید که می توانند در صندلی های عاشقانه یا میزهای قهوه قابل افزایش قرار بگیرند. نیمکت هایی را پیدا کنید که می توانند به عنوان محل نگهداری مبلمان تاشو شما استفاده شوند. اگر یک دکوراسیون چندین هدف ندارد، در نظر بگیرید که آیا فضایی که اشغال می کند ارزشمند است یا خیر.

​​​​​​​


روفگاردن و طراحی و اجرای آن

project R 7
project R 6
project R 8
project R 9
project R 5
project R 4
project R 3
project R 2
project R 10
project R 11
project R 12

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش