طراحی ویلا

طراحی ویلا چه تفاوتی با طراحی ساختمان های دیگر دارد

استاندارد و ضوابط که در طراحی های ساختمان های متداول شهری وجود دارد باعث شده است تا تمامی آن ها به یک ریتم تکامل یافته و به یک کلاس مشخص برسند. ولی در مورد ویلا ها به این صورت نیست. دست طراحان بسیار بازتر و ریتم طراحی ها بسیار پویاتر میتواند باشد.این به این معنی نمیباشد که برای طراحی ویلا کلاسه و ضوابطی وجود نداشته باشد. وی در کل از آن جایی که معمولا طراحی پلان ویلا ها به صورت زمین نا محدود است(از نظر پیش آمدگی های پلان) معمولا طراحی های بسیار زیبایی را میتوان در آن ها مشاهده کرد.

سبک های طراحی ویلا

سبک های طراحی داخلی تنوع زیادی دارد ولی در کل ما به دو سبک طراحی ویلا را انجام میدهیم.

-  سبک مدرن

در این سبک که معمولا تابعی از المانهای مدرن و روز بازار میباشد، به وضوح سادگی و شکست های غیر قوسی را میتوان در آن مشاهده کرد. طراحی ویلا در این سبک معمولا با تم کاملا روشن و یا با تم کاملا تیره دیده میشود. البته این یک قانون محض نیست. طراح به هر صورت که کارفرما تمایل داشته باشد میتواند طراحی ویلا را انجام دهد

-  سبک کلاسیک

استفاده از سبک معماری کهن رم  و یونان در عصر حاظر به معماری کلاسیک موسوم است. استفاده از ستون ها و سر ستون های معماری رم باستان در ویلا های عصر حاظر جذابیت طرح را دوچندان میکند.

خصوصیات یک طراحی ویلای خوب 
 
ارکان زیادی برای به وجود آمدن یک ویلای خوب وجود دارد که در زیر به چند ویزگی آن ااره میکنیم.
-طراحی ویلا بر اساس اصول مهندسی: اید بتوان گفت مهمترین ویژگی یک طرح خوب استفاده از اصول مهندسی ( سازه ، معماری، مکانیکال و الکتریکال) میباشد. گروهی که وظیفه طراحی ویلا را به عهده دارد میبایست دانش مهندسی بالا و به روزی داشته باشد.
-طراحی ویلا با افراد با تجربه ویلا سازی: شاید به جرئت بتوان گفت که تفاوت بسیاری در  طراحانی که به صورت تخصصی بر روی ویلا تمرکز دارند با افرادی که اطلاعات و دانش کلی دارند وجود دارد. پس پیشنهاد میشود که کار طراحی ویلا را به یک گروه متخصص واگذار کنید
-تحویل به موقع طرح
-دقت بالا در طراحی
-پشتیبانی طرح در زمان ساخت

هزینه ساخت ویلا

هزینه های بخش طراحی کاملا بستگی به گروه طراحی دارد که البته هرچه قدر که گروه مجرب تر باشد طبعا اراد میبایست هزینه بیشتری را نسبت به طراحان کم تجربه بپردازند.
درمورد هزینه اجرا باید گفت، پروسه طراحی ویلا میبایست با بودجه کارفرما انجام شود. به این صورت که معمولا کارفرمایان بودجه حدودیشان را برای ساخت ویلا به طراح میگویند، بعد از پایان پروسه طراحی بر اساس بودجه از قبل تعیین شده برآورد دقیق از کار مشخص میشود.