طراحی داخلی پارکینگ

امروزه به طور معمول هر خانواده یک خودرو دارد . که یکی از دغدغه های آنها ایجاد یک فضا برای پارک خودرو ویا داشتن پارکینگ مناسب، باظاهری بسیارزیبا است .

به طور کلی اولین جایی که شخص در بدو ورود به یک ساختمان مورد توجه قرار می دهد پارکینگ آن است

که این پارکینگ می تواند با یک طراحی جذاب جلب توجه راننده را ایجاد کند .

گروه معماری الیزه با رعایت تمام اصول طراحی ،زیبا سازی وایمنی به شما بهترین و مناسب ترین طراحی دکوراسیون داخلی  پارکینگ را ارائه می دهد.

انواع پارکینگ در طراحی داخلی :

1-پارکینگ خانه های ویلایی : در بسیاری از ویلاهایی که درمناطقی با آب و هوای نه چندان گرم و یا سرد احداث میشود،میتوان فضای پارکینگ را جدا از بنای الصلی و در محوطه حیاط تعبیه کرد. 
پس پارکینگ میتواند در این نوع ویلا ها بصورت فضاهای جدا در محوطه حیاط احداث شود.ساختار این تیپ پارکینگ ها معمولا با استفاده از ستون های چوبی ویا فلزی با سقف های شیشه ای ویا بصورت چتری که با توجه به نوع طراحی پارکینگ متحرک و یا ثابت میباشند اجرا می شوند. تا از هرگونه آسیب به خودرو در برابر بارشهای برف و باران و یا تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کند .
2-پارکینگ خانه های آپارتمانی : در این نوع ازپارکینگ ها که بصورت مسقف میباشد ، طراحی داخلی پارکینگ با ظرافت بیشتری اجرا می شود . چون در این حالت ما در محوطه دارای دیوار ها وستون های متعددی قرار داریم. کاربرد  سنگ های طبیعی ومصنوعی ، آجرهای تزئینی ، المان های نورپردازی  ویا حتی بکارگیری پوشش های گیاهی، با طراحی خاص و با به کارگیری سلیقه بالا ، جذابیت بسیار بالایی را به وجود میآورد.
نکات قابل توجه برای طراحی داخلی پارکینگ :

1- شناسایی سبک طراحی داخلی پارکینگ  :این که پارکینگ شما با توجه به نوع ساختمان ، چگونه ، چطور و به چه شیوه ای طراحی شود .

دراین پروژه که پارکینک یک واحد مسکونی است ، با تعبیه شدن پارکینگ در دو قسمت و اتصال آنها توسط راهروی کوتاه به یکدیگر دسترسی افراد را بسیار سهل و آسان کرده .
در قسمت ابتدائی حیاط مشاهده می شود که کفپوش ها شامل گرانیت مشکی ساب نخورده (صیقلی نشده) و زبر است وهمچنین گرانیت سفید ساب خورده(صیقلی شده) تعبیه شده است .
در قسمت پارکینگ, دیواره ها با سنگ ماربل و شیارهای استیل تزئین شده است .تمامیستون ها از سنگ مرمریت و سنگ ماربل می باشد. سنگ های کناری از جنس ماربل طرح دار اصلب و سنگی که در وسط قرار دارد از جنس ترااونیکس میباشد که داری خاصیت گذر نور است و به زیبا سازی محوطه کمک بسزایی کرده است . در قسمت باغچه از سنگ اصلب بصورت بوک مچ استفاده شده است . قسمت سقف بصورت نور های مخفی هالوژنی طراحی شده است .
در رویژن دوم پارکینگ طرح سنگ های به کار رفته در بدنه از جنس بازالت توسی و کرم میباشد که با نور پردازی مخفی مزین شده است .
 در قسمت فضای روبروی آسانسور ازسنگ سیاه با رگه های طلایی (گلدن بلک) و سنگ  اصلب طراحی شده است. در سقف نیز استفاده از نور های خطی و نیز المانهای چوبی بسیار فضای زیبایی را به وجود آورده است.
2-بررسی ابعاد و اندازه فضای طراحی داخلی پارکینگ : بررسی فضا برای طراحی پارکینگ، یکی از اصول و مبانی عملیات طراحی داخلی پارکینگ میباشد و در طراحی داخلی پارکینگ بسیار پر اهمیت میباشد .       
نوع قرار گیری خودرو، حد فاصل خودرو ها بایکدیگر و میزان زاویه چرخشی آن بسیار حائزاهمیت می باشد چرا که ، نباید المان های به کار رفته در طراحی داخلی پارکینگ برای فعالیت های مذکور خللی ایجاد کند.
فضای ایجادی استاندارد یک پارکینک به طوری است که ماشین ها بصورت عمود بر هم وبا طول 5متر و عرض2.3 متر کنار یکدیگر قرار می گیرند .

3-انتخاب کف پوش مناسب :با توجه به وزن خودرو ها و میزان عبور و مرور در پارکینگ باید سنگ فرش و کف پوشی را انتخاب کرد که در عین زیباسازی محیط، دوام واستحکام خوب ومناسب داشته باشد .

یکی دیگر از موارد قابل اهمیت فاصله مفید پارکینگ است .که فاصله سقف با کف پارکینگ را فاصله مفید می گویند .که حداقل فاصله در یک پارکینگ کوچک 220 تا240 می باشد .
برای طراحی سقف پارکینگ و زیبا سازی آن میبایست این فاصله را در نظر گرفت، چرا که کوتاه کردن سقف با المان های نا به جا ممکن است در تردد خودرو ها اشکالاتی را به دنبال داشته باشد.
4-نور پردازی :نوع نور پردازی که داخل محوطه پارکینگ به کار می رود بسیار بسیار قابل اهمیت است .
ایجاد یک روشنایی کافی در پارکینگ به افراد در هنگام رانندگی و یا پارک کردن خوردرو در شب این امکان را می دهد تا را ننده با امنیت کامل وسیله نقلیه خود را پارک کند و احساس آرامش را به او القا کند .
درضمن باید توجه داشت که نور داخل محوطه نیز بگونه ای نباشد که چشم راننده را اذیت کند . با یک نورپردازی مدرن و شیک می توان به زیبا سازی محوطه بسیار کمک کرد .(رجوع شود به مقاله نورپردازی ساختمان )
 

5- محوطه سازی : استفاده از رنگ بندی سنگ ها در طراحی داخلی پارکینگ یکی از تبحرهای یک طراح خوب میباشد . قرار دادن گیاهان آپارتمانی نیز می تواند یک چیدمان متفاوت را ایجاد کند. ولی نباید به گونه ای باشد که مانع تردد خودرو ها شود.